PDA

Pogledati punu verziju : Autokamperi -vozila za kampovanje

Strane : [1] 2

09.08.2007, 23:34
Šta mislite o ovakvom vidu letovanja ?Ja sam promenio tri autokampera do sada 1.ford transit travellhome 2.Mercedes arnold 3.Fiat Ducato hymer nadgradnja.Ako nekog nešto zanima povodom toga slobodno nek pita

Laki GSi
10.08.2007, 00:41
Mislim da je to nesto najlepse sto covek moze imati! Toliko me mame te auto-kucice da ne mogu nikom opisati! Sipas gorivo i krenes u jedno po jedno mesto....brooka!!!

A sta me zanima!? Pa zanima me da li bi ti to dao-iznajmio na nekoliko dana :mrgreen:

sri98
10.08.2007, 01:27
Za pocetak da dolazis na okupljanja da imamo gde da 'ladimo pica i seckamo salate.

A i za naredni Vrbas bi moglo da posluzi......

Wiz
10.08.2007, 02:35
Prilicno su to skupa vozila,ali ipak je to kuca na tockovima,kako ide registracija za njega

TETAK
10.08.2007, 08:00
Stvar je ekstra, uz problem kupovine(cena) takvog vozila da bi se u toku godine jednom ili eventualno dva puta negde išlo.Problem je i parkiranje takvog vozila kao ogromni troškovi registracije!
Bilo bi zaista lepo ako bi tako nešto moglo da se iznajmljuje po nekim normalnim uslovima!
PS Ina?e, imam problem sa tim vozilima, jer sam davno radio uvidjaj u jednom takvom kada je neki, koliko se se?am Nemac, izvršio samoubistvo u kabini kampera.Pitam se, ko li ga je kasnije kupio?

10.08.2007, 09:00
A sta me zanima!? Pa zanima me da li bi ti to dao-iznajmio na nekoliko dana ?LAKI
Nažalost Laki moj fiat nije za iznajmljivanje a i narednih mesec dana je rezervisan tj otet od strane mog brata koji je sa njim već negde u Grčkoj ako te zanima da iznajmiš kamper debeli Goran koji drži kamp Nacional na auto putu iznajmljuje i prodaje nove i polovne.Ima Mercedesov kamper za 6 osoba za iznajmljvanje mislim da je
2006 god. a pouzdano znam da je koštao nov 63000evra.Cena dana je oko 80evra ali kod Gorana je sve stvar dogovora

Prilicno su to skupa vozila,ali ipak je to kuca na tockovima,kako ide registracija za njega-Wiz

Registruje se normalno kao i automobili a vodi se u saobraćajnoj kao kuća za stanovanje
Uglavnom ih vozi B kategorija ali ima i onih koji prelaze određenu težinu pa mora C

Problem je i parkiranje takvog vozila kao ogromni troškovi registracije!-Tetak
Parkiranje zna se dvorište a troškovi su po kubikaži kao za automobil

djukic
10.08.2007, 09:49
Tetak je u pravu za vozilo se placa jednogodisnja registracija a koristi se 2-3 meseca u godini. Registracija je jaaaaako skupa ako tako gledas. Ali i za motor je pa ljudi registruju.

Nego sta vi mislite o konverzijama tipa: Toyota Hilux koja se tokom godine koristi kao pikap a leti joj se nakaci kamper nadgradnja. Ako bi i razmisljao razmisljao bi u tom pravcu...

sw.brick
10.08.2007, 10:16
Šta mislite o ovakvom vidu letovanja

10x bolje od bilo kog hotela.
zanimaju me iskustva sa Hymer-om.
je li bio alkoven tip kabine sa priru?nim krevetima iznad šoferskog dela ili pravi pune dužine i visine stambenog dela.

kakva su ti iskustva sa zimovanjima, sa upotrebom na planini.

kako se ponaša pri vožnji na snegu i usponu, da li si koristio lance.
itd, prakti?na pitanja uglavnom (ja sam samo 2 puta bio na zimovanju, ostalo sve letnja iskustva).

prolupator
10.08.2007, 10:17
Pick-up sa nadgradnjom?
To je bzvz varijanta, onda lepo kupis onaj plasticn krov, pa potrpas i ogroman sator, frizider, sporet, kupatilo, jakuzzi i putujes. Kad se stacioniras, opet ti ostaje normalan auto za vrzmanje kojekuda. Kuca na tockovima je nesto sasvim drugo... Podvarijanta su oni veliki satori na samostalnoj prilkolici.

mb12
10.08.2007, 10:19
A shto jednostavno nekupite kamp priolicu a ne RV .... RV je skup i za razvijena trzishta, a ne za Srpski standard ..... evo nekih adresa za kamp prikolice

http://www.hymo011.com/ ---- nove kamp prikolice
http://www.gradjanski.co.yu/oglasnik/pretraga,1,kamp ---- polovne
http://www.halooglasi.co.yu/fhosol.dll/ ... 33&B2.y=15 (http://www.halooglasi.co.yu/fhosol.dll/trazi?NP=0&R0=S&SG=0&G=0&FS=kamp&B2.x=33&B2.y=15) ----- isto polovne

10.08.2007, 11:27
Pa da počnem,
Djukiću ta vrsta nadgradnje je moguća ja sam se nosio mišlju da cak od autobusa napravim kamper cak sam imao i neku ponudu za neki stari Tam -ov bus ali kad sam sve sračunao odustao sam više mi se isplatila fabrička varijanta.Sve je od tebe koji nivo komfora očekuješ,osnovni problem je odabir materijala koji moraju da budu lagani i izolacija -toplotna koja je vrlo bitna bar za mene.
Što se tiče Hymera on je sa spavanjem iznad vozača pre njega sam imao Mercedes arnolda on je bio van varijanta .Zimi sam vozio samo Forda koji je bio duplak -četiri točka nazad i nikakvih problema sa zimskim gumama nije bilo - lanci naravno.Na pojedinim delovima puta-nizbrdice/koje su veći problem od uzbrdice/ sam čak izlazio da proveravam kakav je led.Išao sam svake godine na Kopaonik u vikend naselje i bilo je ok struju sam uzimao iz kuće ,elektrolux plinska grejalica -bilo mi je bolje nego ovima u kući koji nisu mogli da se ugreju,jedino je WC bio problem jebi ga noću da trčiš u kuću na -15 a tada nisam oformio hemijski wc.
Što se tiče vožnje obavezno dobre gume van se vozi bukvalno kao auto a za hymer sa spavanjem iznad vozača treba iskustva ,ima dosta veliku širinu i to je malo problem ako neko iz auta sedne u kamper ali sve stvar navike.Na more sam uvek išao sa čamcem ali to mi nikada nije predstavljalo neki problem do Crne Gore sam putovao max 13 -14 sati
Na putu su samo problem vozači koji precene svoje automobile i misle da
mogu lako da preticu a kad krenu nikad kraja.Kamperi nisu uopste spori i
on ide 60-70 bez problema pod punim opterecenjem a na otvorenom moze i do 130-140 ako nema zakačenu prikolicu

djukic
10.08.2007, 17:06
Poenta je da Hilux ima veliku nosivost, a da pritome moze da se vozi cele godine. Mada kad razmislim zakacih prikolicu na neku takvu mrcinu i da te bog vidi.

Laki GSi
10.08.2007, 17:11
Ma to je extra stvar samo se nema bas toliko para... :?
Ipak je to "sezonski auto",zimovanje ne volim sto znaci da bi mi koristio samo leti i to pretpostavljam plafon 15-20dana.

Ajde ti nama malo opsirnije ispricaj sta sve ima untra,najvise me zanima kupatilo-wc! Kako to funkcionise itd.ipak imas iskustva sa tim,ja sam ih nekoliko puta gledao na sajmu ali ih nisam zagledao! ;)

TETAK
10.08.2007, 17:16
Koliko znam najve?i izbor i najpovoljnije cene za ovakva vozila i kamp prikolice je u Holandiji.Oni su bukvalno ludi za kampovanjem!

sw.brick
10.08.2007, 18:01
sta sve ima untra,najvise me zanima kupatilo-wc

ima sve, bukvalno sve što pomisliš da bi ti moglo zatrebati.
wc ili kupatilo sa tuš kabinom i ?esto džakuzijem, hemijski toalet, topla i hladna voda se podrazumeva.
ima centralno grejanje. takodje noviji modeli ?esto i klima sistem.
ima zaseban ventilacioni sistem.

pojedini modeli imaju podno grejanje, kao i grejanje ormana (za sušenje ode?e zimi).

podrazumeva se da imaju šporet, frižider. noviji/ ve?i modlei imaju i zamrziva? i mikrotalasnu.

svi imaju centralizovani sistem sa razvodom preko ventila gasa, (to je isti onaj autogas na koji se vozimo), uklju?ivo i zaštite za svaki slu?aj.

imaju rezerovare sa pitkom vodom, ?esto i rezervoare za otpadnu vodu.

ima akubateriju, ima svoj generator (inverter naj?eš?e) struje.

krevete bilo odvojene bilo francuski naravno i da ne pominjemo.

luksuzniji modeli imaju i posebne luksuzne krevete, sa opružnim madracima koji se podešavaju.

po pravilu imaju TV i radio kasetofon/CD, uz satelitsku antenu i risiver.

luksuzniji modeli imaju ugradjen ku?ni bioskop/ DVD sistem.

koliko para toliko i muzike, luksuzni modeli kamp prikolica su 50-80,000 evra a autodom dostiže i 200,000 evra u lux kategoriji.
(cene su neto, kod nas zbog carine i poreza na to još +40%).

Isabelle je jedna tipi?na luksuzna marka/ ku?a na to?kovima.
takodje i Solifer je vrlo luksuzno uredjen.
dužina ide i do 15metaraza autodom a do 8-9 metara za prikolice, i ima obi?no 3 ili 4 odvojene sobe/prostora ve? prema nameni.

da li je za 2-3 osobe ili više, do 8+ kreveta može da ima.

obi?ni klot modeli su nešto tipa Adria, tj bivši IMV i sli?na econo klasa.

sw.brick
10.08.2007, 18:11
Išao sam svake godine na Kopaonik u vikend naselje i bilo je ok struju sam uzimao iz ku?e

a gde je to naselje ?
struju si uzimao iz svoje ku?e, tj nekih svojih poznanika/ prijatelja. pretpostavljam i vodu na isti na?in ?

hvala za zimski deo, i meni se ?ini da je silazak niz planinu najteži izazov.
mislio sam da autodom možda može i bez lanaca pošto je ipak namenski znatno prilagodjeniji nego kombinacija auto+ prikolica.

jesi li bio u inostranstvu, negde na zimovanju (takva iskustva ?).

da, i meni se dogadjalo da se ?esto pogrešno presaberu voza?i, pa nisu u stanju da obidju tih 11-12metara dužine.
voza?i autobusa su posebna fela, kako li su dobili dozvolu uvek mi je bilo ?udno kada tako slabo procenjuju saobra?aj.

sveža info, nedavno je ponovo otvoren auto kamp na Div?ibarama, Breza tj sada Bajka. ali ne radi zimi kao ranije nažalost.

JNC
10.08.2007, 18:33
E to je prava stvar, malo skupo, ali super. Gledao sam na nekom od ovih diskaverija ili tako nesto, kamp kucice(ako moze to tako da se nazove) koje su ogromne, imaju sobe koje izlaze sa strane pa se dobije mnogo veci prostor, bolje opremljene nego moja kuca :( . samo sto kosta ko sto rece brick 200-300k.

nikolans78
10.08.2007, 18:50
Da iznesem neka svoja zapazanja u vezi ove teme. Ja sam kao mali redovno isao na kampovanja sa prikolicom, i zimi i leti. Imali smo prikolicu adria 500, (5m duzine), ima grejanje, sporet, frizider, svetlo, sve na gas, 12V ili 220V, hemijski wc, 5 ljudi moze da spava, po meni odlicna prikolica, bili smo na zimovanju sa njom i na -20 bez problema.

Moj tast ovde je kupio skoro "motorhome". Inace, ovde ljudi puno kampuju, imaju sve vrste prikolica, autokampera, kamperizovanih kombija, nadogradnji na pickup-ove itd. Moj tast je dosta putovao u zadnje vreme i kaze da mu nedostaje auto kojim bi se vozao unaokolo, pa razmislja o kupovini nekih malih kola koja bi vukao iza. Inace dosta ljudi to ovde radi. Ali to znaci: kola za kod kuce, kola za slepanje i autokamper, tri vozila umesto jednog i prikolice. Pri tome koliko god da ga koristis moras jednom godisnje da menjas ulje, redovno odrzavanje bez obzira na kilometrazu. Inace, ovde nije problem za registraciju, ovde platis tacno onoliko koliko hoces da koristis vozilo, npr. platis osiguranje za 1 dan ako hoces da prevezes kola sa jednog mesta na drugo.

Meni ipak prikolica i auto deluje prakticnije, kola mozes da vozis svaki dan, kada si u kampu, mozes da ih koristis takodje. Malo jeste teze manevrisanje sa prikolicom, ali se naviknes.

ps. bio sam i u kampu breza na divcibarama nekoliko godina zimi ;)

sw.brick
10.08.2007, 19:15
možda smo se i videli ;)

10.08.2007, 19:22
Djukic- najeftinija varijanta je da uzmes prikolicu .Prikolica 2+2 moze da se nadje za 2000evra u perfektnom stanju na Srpske table
Laki 55-moj hymer je varijanta 2+2 lezaja 2 osobe su smestene u domjem delu a 2osobe su smestene na lezaju iznad vozaceve kabine naravno sve je to povezano.Ima
sudoperu elektricni i plinski sporet ,frizider kombinovani plinski i elektricni i naravno grejalicu plinsku posto je zimska varijanta,kupatilo sa tusem i hemijskim wc-om .U kampovima se obicno ne koriste hemijski wc-i posto kamp poseduje svoja kupatila.
Hemijski wc funkcionise tako sto se napuni njegov rezervoar hemikalijom i on razgradjuje sadrzaj kada se koristi,prazni se tako sto se prikljuci na odvodnu cev i he-mikalija iscuri /isto kao u turistickim autobusima/
Poseduje dva rezervoara za cistu i prljavu vodu,pumpe za vodu ,plinski rezervoar i mesto za plinsku bocu /najlakse se menja/ ,akumulator od 100 ampera za struju koji se pune prilikom voznje.Znaci kompletna instalacija za plin i struju .Plin se uglavnom koristi u prirodi a struja u kampu gde ima prikljucak
Naravno ima tv dvd muziku,bojlere za vodu .
sw.brick-zadnji put sam bio u naselju treska ali nije bas preporucljivo brzo zavejenajpoznatiji proizvodjaci su Adria,Wesfalia ?uglavnom na wv nadogradnji,Hymer,Hobby Karman....Uopste ova vozila su za lepo vreme za zimu po mom iskustvu nisu,nezgrapna su dovoljno je da ga prislonis negde i odmah se sastavi deformisu i po pravilu puste vodu tako da ko ima kampera tesko ce ga dati nekom neiskusnom vozacu
Evo nekih kampova u kojima sam bio Jaz Becici Buljarice Crvena Glavica Vlasinsko jezero,Srebrno Jezero,u Grckoj 2 godine za redom kamp kod Haniotija Najvise putasambio u Jazu zbog camca koji sam mogao da vezem za bovu jer je kamp bukvalno na
plazi

*Egon*
10.08.2007, 19:40
Evo koga interesuje nadgradnja pick-upova.

http://www.avtobivak.net/resize2/resize ... ica210.jpg (http://www.avtobivak.net/resize2/resize.php?q=100&w=130&h=110&zc=1&src=../katalog/avtobivak_artica210.jpg)

Iglu šport d.o.o.
Tržaška 135
1000 Ljubljana

Vozila primerna za snemljive Avtodome Artica:

- NISSAN NAVARA
- MITSUBISHI L200
- MAZDA B2500
- TOYOTA HILUX
- FORD RANGER
- ISUZU D-MAX
- LANDROVERDEFENDER
- VOLKSWAGEN TRANSPORTER
- AMERIŠKI PICK-UPi

Zna?ilnosti avtodomov Artica:
- centralno ogrevanje ALDE
- streha narejena v enem kosu
- ergonomi?no sediš?e
- latex ležiš?e 160 × 200 cm

vir: Iglu Šport
www.iglusport.si (http://www.iglusport.si)

sw.brick
10.08.2007, 19:57
ja ove naše sadašnje nazovi kampove i ne ra?unam, to je manje više sve 5ta kategorija, tj teško da se može i nazvati kampom (neuredjeno).

ja sam kampovao u Italiji, Austriji, Madjarskoj, ex ?eškoslova?koj, Gr?koj naravno, i gotovo ceo Jadran uklju?uju?i i poneko ostrvo.
i ostatak ex SFRJ, od Makedonije do Slovenije, u jedno bar 100nak kampova.

na Rabu u Loparima mi je recimo ostao u se?anju lep utisak.
u Gr?koj u Kalamitsiju, na krajnem jugu srednjeg prsta Sitonia, zavu?eno sa glavnog puta na samoj obali.

moja iskustva sa zimskog kampovanja su sasvim dobra, ko što re?e @nikolans, zimi je sasvim ok i bez problema i u debeli minus.
unutra je toplo i lako se zagreje i pregreje.

najve?i problem koji mi je ostao u se?anju je da ne stigne hleb u prodavnice jer su se pokvarila dostavna vozila na zimskom minusu, i sli?ne doma?inske (ne) organizovanosti turizma.

i da, problem sa zamrzavanjem gasa u bocama kod nas, nema zimske mešavine.

problem sa propuštanjem vlage zavisi po meni samo od kvaliteta izrade, odnosno sklapanja.

ja imam (nažalost) Adria prikolicu export model pa i ta sa pojmom kvalitet nema mnogo zajedni?kog.
a kod nas je dugo vremena bio totalno zabranjen uvoz, ista pri?a IMV kao sa Zastavom.
zabrani sve što možeš...

sre?om pa se u sopstvenoj režiji može jako puno toga doraditi i napraviti daleko bolje...hm postoji li tjuning kampera :lool:

nikolans78
10.08.2007, 20:30
Ja sam kampovao: hrvatsko primorje- Peljesac (Mokalo), grcka- Tasos, Platanitsi beach (sitonija, halkidiki), jos jedan kamp ne mogu da se setim imena, isto sitonija, divcibare(breza), vlasinsko jezero, okolina novog sada - cortanovci, kamenjar, fruska gora - brankovac, trenutno prikolica stoji na popovici, moji idu vikendom.
@brick - secam se tog kampa kalamitsi to je blizu platanitsija

zverko
10.08.2007, 23:01
ma kakva prikolica otkaci zakaci nema voznje unutra dok je u pokretu... kamper je zakon i da imam para sigurno bi posedovo jednog kao recimo i jedan glis ili tako nesto. nego ko sto rece, 80e dan znaci na dve nedelje recimo moze i 60e koliko kosta apartman recimo. a ovo vrh vrh vrh. jedno sam gledo negde na satelitu da oni mogu da budu bruka opremljni i komotni i to bas cini mi se bese neki fiat.
C220 svaka cast, prava stvar... nego sto rece sri, za pivo i salatu mora da se otvoris kad budne neki skup... :lool:

10.08.2007, 23:39
E Zverko sad sam locirao moj kamper trenutno se burazer odmara u nekom
kampu iznad Haniotija sa svojom bulumentom-samo da ga gremlini ne masakriraju unutra.Posle njihovog letovanja ja 2 nedelje popravljam stvari koje su masakrirane.Proslog leta su mi probusili otvor-siber na krovu jedva
sam nasao plasticara koji to krpi neka specificna plastika uzeo mi 40evra da to zakrpi al nije mi zao nepoznaje se.Kad me je pitao kako si to uradio jednostavno sam slegao ramenima i rekao Deca se igrala on covek sta ce
umre od smeha.
ps za pice nema problema ali izgleda cu morati da prosirim kapacitete frizidera ovaj moj je 50l :mad: :mad: :mad: ali smislicemo nesto kao i uvek

10.08.2007, 23:58
A shto jednostavno nekupite kamp priolicu -mb12
Evo malo iskustva sa kamp prikolicom
-Voznja kamp prikolice zahteva dosta vestine pocev od pakovanja iste tj rasporedjivanja tezine tereta do toga da pritisak na rudi sa gornje strane ne sme da bude veci od 50kg ili ti kad se natovari prikolica i otpusti tockic jedan covek na rudi bez problema mora da manevrise sa njom-ako nije tako onda
nije dobro izbalansirana.
-Kod voznje ako se desi da se prikolica zaljulja onda
se vraca u normalu tako sto se kocnica pritisne i odmah otpusti i tako sve dok ne prestane sa ljuljanjem
-Kod voznje u rikverc mora da se izlazi napolje i da se blokira naletna kocnica/to najvise nervira/
-Parkiranje je posebna prica vozi se kao kamion sa prikolicom ili sto 90% ljudi radi otkace prikolicu i izmanevrisu pa je ponovo kace

BOOST
11.08.2007, 00:10
Za pocetak da dolazis na okupljanja da imamo gde da 'ladimo pica i seckamo salate.

A i za naredni Vrbas bi moglo da posluzi......

Nemaltretirajte coveka.

Za Vrbas je sredjeno vec za iducu godinu Rodic iz komisluka staze izlazi sa friziderima .

mb12
11.08.2007, 00:13
..... slazem se definitivno sa problemima koji nastaju vozachu koji nije navikao da vozu za sobom kamp rpikolicu ..... ja bi pri par prvih voznji bio ekstremno oprezan,a svakom sledecom ishao do granice bezbednog :mrgreen:

Na kraju krajeva morash zrtvovati uvek neshto, pa tako na jednoj strani imash malo vishe prostora, pri tom koristish ga samo 2 puta godishnje a placash ogromnu registraciju svake godine , dok na drugoj strani imash praktichno deo koji je manjih dimenzija, ali mu neplacash toliku basnoslovnu registraciju svake godine kao kod RV-a, ali morsh biti oprezan u voznji .....

Ja bih ipak odabrao ovu drugu varijantu .... jbg srpski standard :mrgreen:

djukic
11.08.2007, 08:32
U Adriji Beograd iznajmljuju RV za 110 EUR-a dnevno sa uracunatih 300km po danu. 6 Osoba moze da stane. Za deset dana 1100EUR-a? Neznam koliki su troskovi u kampovima ali ovo mi dodje jako interesantno recimo za Grcku onako da se bas provozamo naokolo i da sve stignemo da vidimo...

11.08.2007, 11:57
Pa predstavnistvo drzi Goran on je u kampu Nacional.U Grckoj izadje od 6-8 evra po osobi dnevno ,zavisi od kampa i od broja ljudi.Placa se prikljucak za struju ,naknada za autodom,boravisna taksa po osobi.Sve je stvar dogovora Grci su to a ova cena od 110evra kod Adrie mislim da je i to podlozno dogovoru